Jak se na výstavu připravit a co si vzít s sebou?

Mnoho lidí si myslí, že voříškiáda je výstava spíše neprofesionální a tak se na ní mnohdy vůbec nepřipraví. To je však škoda, neboť opak je pravdou - je to výstava jako každá jiná a jako taková vyžaduje určitou přípravu, navíc v případě, že jsou někteří psi na stejné úrovni, může o výsledku rozhodnout právě Vaše schopnost psa dobře vystavit. Samozřejmě nejde o to, abyste každý den do úmoru trénovali postoj nebo utráceli veliké částky za různé vybavení, máme si to přeci užít a ne se u toho trápit - berte to tedy jako zábavu, zpestření a možnost naučit se něco nového.

Posuzuje se nejen fyzická, ale i psychická kondice psa.

Posuzování v kruhu

Pokud nevíte, jak taková výstava psů probíhá, můžete se podívat na některá videa třeba na youtube. Psovod se svým psem nastoupí do posuzovacího kruhu, kde uprostřed stojí rozhodčí. V kruhu se chodí vždy proti směru hodinových ručiček a pes je na vodítku u levé nohy psovoda (psovod je tedy na vnější straně a pes na straně vnitřní, blíže ke středu kruhu - vodítko se drží v levé ruce). Nejvýstižnější pro pohyb psa v kruhu je klus (pes nejde ani neběží). Dále následuje tzv. výstavní postoj a detailní prohlídka (hlava, chrup, oči, tělo, atd.).

Nácvik chůze v kruhu

Základem je, aby pes, se kterým chcete cokoliv nacvičovat, byl vyvenčený, odpočinutý a zdravý. Velice důležitá je pochvala (hlavně slovní, ale můžete přidat i pamlsky) a správná délka tréninku (kratší, ale častější), aby byl pes dobře motivován a ochotný spolupracovat. Jak je zmíněno již výše, základním pohybem psa v kruhu je klus na vodítku, pro to si tento pohyb doma vyzkoušejte - zaměřte se na to, aby pes udržoval tempo, aby klusal vedle Vás (nesmíte psa tahat a ani on nesmí tahat Vás) a aby s Vámi udržoval kontakt. Rozhodně se vyvarujte stahovacích obojků nebo navíjecích vodítek. Správné výstavní vodítko je tenké, jednoduché a seženete ho ve většině zverimexů v různých cenových kategoriích již od 50Kč. Povedené video naleznete ZDE.

Nácvik výstavního postoje

Po chůzi v kruhu se posuzuje tzv. výstavní postoj (viz výše). Přední končetiny jsou rovnoběžně v zákrytu kolmo k podkladu. Zadní končetiny mohou být buď v zákrytu nebo ta, která je blíže ke středu kruhu, může být posunuta o kousek vzad. Krk je držen ladně povýš a hlava směřuje dopředu (mírně vzhůru). Výborné video s postupem při nácviku výstavního postoje ZDE.

Detailní prohlídka

Při detailní prohlídce rozhodčí posuzují u každého psa zvlášť jeho trup, srst, chrup, oči a další. Hlavně prohlídka chrupu může být pro psa nepříjemná a tak je dobré na ní psa připravit (využijete i u veterináře). Nácvik provádějte postupně po malých krůčcích doma v klidném prostředí, psa netrestejte, ale hodně chvalte a odměňujte za každou dobře provedenou drobnost (aby měl tuto činnost spojenou s dobrotou a ne s nepříjemnými pocity). Neotevírejte mu hned tlamu, ale začínejte držením čumáčku rukou, postupně ohrnujte pysky a až nakonec nacvičujte prohlídku chrupu jako takovou. Poslední fází je nácvik prohlídky od cizího člověka (jiného než majitele). Opět perfektní video ZDE.

Úprava psa

V kategorii voříšků není dána žádná specifická úprava vzhledu, avšak pes by měl být čistý, po případě ostříhaný (velice individuální) a celkově upravený - vyčesaný, zastřižené drápky, vyčištěné uši apod.. Pokud máte psa určitého plemene bez PP, není na škodu zjistit si dopředu, jaké úpravy na příklad vyžaduje výstava pro psy stejného plemene s PP. Úpravy typu "vyholená šachovnice" Vám však body nepřidají.

Na co se ještě připravit?

Posuzování v kruhu není jediná soutěžní kategorie, u které je včasná příprava výhodou. Také u kategorií Šikula nebo Mini poslušnost může trénink znamenat rozdíl mezi 1. a posledním místem. U Mini poslušnosti je Vaším úkolem předvést se svým psem základní poslušnost a ovladatelnost jako je např. přivolání, odložení, sedni, lehni, apod. U kategorie Šikula máte více méně volnou ruku a tak můžete předvést vše, co Váš pejsek umí za zajímavé kousky (válení sudů, chytání piškotů, štěkání na povel apod.) - velmi ceněné jsou ty povely, které se vidí málo nebo jsou na první pohled obtížnější, či něčím výjimečné.

Co si mám vzít na výstavu s sebou?

V první řadě dobrou náladu - ta je základem všeho. Co se týká pití, tak zde máme pro psy tekoucí vodu, ale určitě se Vám vyplatí nějaká přenosná miska na vodu, kterou bude mít pes přímo u sebe. Vzhledem k tomu, že se výstava koná v červnu, kdy je již často slunečno a teplo, není od věci si s sebou vzít nějaké stínidlo, na příklad deštník apod. pro případ, že by nebylo volné úvaziště ve stínu - určitě Vám dobře poslouží deka, na které budete moci se svým psem odpočívat (popř. můžete vzít pro sebe i nějaké skládací židličky, nicméně pod naším přístřeškem je k dispozici mnoho židlí i stolů). Pokud jedete autem a máte přenosný box pro psa, určitě ho vezměte s sebou - jednak přes něj můžete přehodit plachtu a tak zajistit psovi stín a navíc Váš pes bude "ve svém" a tudíž více v klidu.

Nezapomeňte na očkovací průkaz, který je třeba předlužit u prezence! Nezapomeňte na výstavní vodítko (pokud ho máte), můžete s sebou vzít i kartáč pro finální úpravu svého psa před výstavou. Důležité je také pohodlné oblečení a obuv, abyste se i Vy cítili co nejlépe.

V celém areálu jsou sáčky na exkrementy a cvičiště je obklopeno lesem, kde můžete svého mazlíčka vklidu vyvenčit.

Čeká Vás taky doprovodný program zaměřený na pouťové téma, takže si vezměte i nějaké to kapesné, abyste si mohli koupit lístek do tomboly nebo si zatočit kolem štěstí a v neposlední řadě koupit něco dobrého na zub v našem občerstvení.

© Kladenský voříšek
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky